Implementace NV č. 378/2006 Sb.

Dotaz

Můžete nám poradit při implementaci NV č. 378/2006 Sb., která stanovuje minimální požadavky na bezpečný provoz a používání strojů … ?


Setkal jsem se minimálně s dvojí interpretací



-----------------------------------------

1. interpretace:


Podle nařízení vlády č. 378/2001 Sb. musí každé provozované strojní zařízení splňovat určité minimální požadavky na bezpečný provoz. Tato legislativa se vztahuje na všechna strojní zařízení, ať už mají označení CE a ES prohlášení o shodě, nebo ne. Klíčové je, aby bezpečnost zařízení byla udržována na úrovni, která byla stanovena při jeho prvním uvedení do provozu.


Pro provozovaná strojní zařízení je zásadní provádět pravidelné kontroly alespoň jednou za 12 měsíců. Tyto kontroly zahrnují i revize elektrických částí strojních zařízení, což je nejen povinností dle NV 378, ale také klíčovým krokem k zajištění bezpečnosti na pracovišti.




2. interpretace:


Každé provozované zařízení musí být pravidelně kontrolováno ( alespoň 1x za 12 měsíců ) zda je bezpečné, neohrožuje osoby, majetek nebo životní prostředí a splňuje minimální požadavky NV č. 378/2001 Sb.

Při uvádění zařízení do souladu s minimálními požadavky je třeba postupovat podle stávajících platných předpisů, směrnic a harmonizovaných norem pro příslušné zařízení včetně uplatnění specifických požadavků vyplývajících z norem typu C. Nelze postupovat dle norem z doby prvotní výroby zařízení.


-----------------------------------------------


Jak tedy správně postupovat?


Identifikovat rizika a zabezpečit je v souladu s aktuálně platnými harmonizovanými normami ( jako například ČSN EN ISO 13849-1, ČSN EN ISO 13850, ČSN EN ISO 14119 atd ) , což často znamená upgrade původního bezpečnostního řídícího systému, bezpečnostních senzorů, zámků a aktuátorů?


Stav:
Zveřejněna odpověď
Datum přijetí: 14.11.2024
Oblasti: Standardizace

Odpověď

Českou agenturou pro standardizaci nám byl postoupen Váš dotaz ve věci NV č. 378/2001 Sb.

Úvodem sdělujeme, že ÚNMZ je příslušným správním orgánem ve smyslu zákona č. 20/1990 Sb., o zabezpečení výkonu státní správy v oblasti technické normalizace, metrologie a státního zkušebnictví. Odbor státního zkušebnictví vykonává působnost Úřadu v rozsahu stanoveném zákonem č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 22/1997 Sb.“), a většinou nařízení vlády vydaných k provedení tohoto zákona, dále zákonem č. 90/2016 Sb., o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 90/2016 Sb.“), a nařízeními vlády vydanými k jeho provedení nebo dále v rozsahu stanoveném některými přímo použitelnými předpisy EU a zákonem č. 206/2015 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi a o změně některých zákonů (zákon o pyrotechnice).

Uvádění strojních zařízení na trh nebo do provozu upravuje nařízení vlády č. 176/2008 Sb., o technických požadavcích na strojní zařízení, ve znění pozdějších předpisů (dále NV č. 176/2008 Sb.), kterým je do českého právního řádu transponována směrnice EP a Rady 2006/42/ES o strojních zařízeních.

Používání pracovního zařízení zaměstnanci při práci podléhá směrnici EP a Rady 2009/104/ES o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví pro používání pracovního zařízení zaměstnanci při práci, plně převzaté do právního řádu ČR formou řady právních předpisů, zejména zákonem č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a nařízením vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí a které je v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí.

Pro výklad souvislostí mezi uváděním strojního zařízení na trh nebo do provozu a používáním pracovního zařízení zaměstnanci při práci upozorňujeme na § 140 Příručky k aplikaci směrnice 2006/42/ES o strojních zařízeních, připravené Evropskou komisí, jejíž nová verze z dubna 2024 je v současné době dostupná pouze v anglickém jazyce. Pro orientaci přikládáme výňatek z její předchozí verze v českém jazyce, protože je v tomto místě obsahově shodná.

Příručka v § 140 (kromě jiného) uvádí:

“Ustanovení směrnice 2009/104/ES se vztahují na strojní zařízení, která jsou v provozu na pracovišti. Zaměstnavatel přijme nezbytná opatření k zajištění toho, aby bylo pracovní zařízení po celou dobu své životnosti uchováváno vhodnou údržbou na takové úrovni, že splňuje ustanovení, která byla použitelná v době, kdy bylo poprvé dáno k dispozici v podniku nebo závodě. To neznamená, že strojní zařízení musí být udržováno ve stavu „jako nové“, jelikož podléhá opotřebení. Je však nutno provádět potřebnou údržbu, aby bylo zajištěno, že i nadále splňuje použitelné požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost. Strojní zařízení, na něž se v době, kdy bylo poprvé dáno k dispozici, vztahovala ustanovení směrnice o strojních zařízeních, musí být udržováno ve stavu shody se základními požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost uvedenými ve směrnici o strojních zařízeních, které se použily v době prvního uvedení na trh nebo do provozu.

To platí rovněž tehdy, pokud uživatel strojní zařízení v době jeho životnosti změní, ledaže jsou změny natolik podstatné, že je nutno pozměněné zařízení považovat za nové zařízení, jež musí být podrobeno novému posouzení shody podle směrnice o strojních zařízeních.“

Závěrem si Vás dovolujeme upozornit, že ÚNMZ není zmocněn k podávání výkladu právních předpisů a technických norem, který by byl pro kohokoliv závazný. Proto Vám sdělujeme pouze náš názor k Vašemu dotazu.

Datum zveřejnění: 14.11.2024